Vánoce v Karlových Varech

Vánoční výzdoba Karlových Varů se poprvé rozsvítí o následujícím víkendu. Nejvíc světelných prvků a ozdob bude stejně jako v loňském roce koncentrováno do promenádní zóny mezi Divadelním náměstím a hotelem Thermal. Před ním se rozzáří i vánoční strom města. Organizace vánočních trhů byla prozatím s ohledem na platná epidemiologická opatření pozastavena. Ze stejného důvodu zatím nevyjede Vánoční vláček. Dopravní podnik Karlovy Vary ale vypraví Vánoční bus.

„I když zatím nemůžeme pozvat obyvatele města na svařené víno a jiné dobroty typické pro vánoční trhy, připravili jsme alespoň atraktivní výzdobu centra města. Sváteční atmosféru tedy v Karlových Varech naladíme. Věřím, že i rozsvícení vánočního stromu, byť proběhne jen prostřednictvím videa na sociálních sítích, k té atmosféře přispěje. Prodejní stánky zatím neinstalujeme a vyčkáváme. V případě, že by došlo k rozvolnění vládních opatření a bude ze strany prodejců zájem, jsme připraveni operativně otevřít i vánoční trhy. Stánky bychom umístili na prostranství před Mlýnskou kolonádou, případně i do Dvořákových sadů. Pokud by se podařilo vánoční trhy skutečně zahájit, pravděpodobně bychom je oproti původnímu plánu prodloužili až do 6. ledna,“ uvádí primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová.

Karlovy Vary vsadily i letos na pestrou výzdobu centra města. Svítící vánoční motivy jsou ale rozmístěny i v jednotlivých čtvrtích na frekventovaných tazích. Jsou mezi nimi i zbrusu nové prvky pořízené pro ulici Závodu míru ve Staré Roli. Na lázeňské promenádě bude i letos k vidění světelná brána vyrobená speciálně pro Karlovy Vary, zářit budou až tři metry vysoké sochy andělů, chybět nebude loni oblíbená a hojně fotografovaná čepice, světelné fontány, polobrány a další prvky. Ve Dvořákových sadech se jeden z jírovců promění ve zpívající strom reagující barvami a intenzitou světla na zpěv kolemjdoucích. Nejmodernější technologie bude řídit osvětlení na dvou stromech u divadla. Jeden bude zářit barvami, druhý tóny bílého světla. Světelné efekty na stromech se budou měnit synchronně podle signálů z družice. Novinkou bude osvětlení evokující padající sníh.

Rozsvícení vánočního stromu se odehraje online. Tradiční ceremoniál bude možné sledovat o první adventní neděli, 29. listopadu od 18:00 hodin, a to na výhradně online na Facebooku Vánočních trhů Karlovy Vary a na profilu magistrátu města. Nepůjde o živé vysílání. V uvedenou hodinu se u vánočního stromu nebude konat žádná akce, proběhne ani žádný doprovodný program.

Vánoční vláček zatím do ulic města nevyjede, Dopravní podnik Karlovy Vary ale připravuje Vánoční bus. Slavnostně vyzdobený vůz bude nasazován na linky MHD. Poprvé vyjede v na první adventní neděli na lince číslo 22. Kdy a na jaké trase bude Vánoční bus jezdit, zjistí cestující na Facebooku Dopravního podniku Karlovy Vary.

Vánoční Vary mají nový web www.vanocnivary.cz, aktuální informace jsou průběžně doplňovány také na facebookový profil.