Karlovy Vary mají své „METRO“. Aplikace provede lidi městem.

Karlovarské infocentrum spustilo nový projekt s netradičním názvem VARY°METRO. Jeho součástí je nový chytrý průvodce SmartGuide, který propojuje a popisuje pamětihodnosti a zajímavosti města.

Tematické trasy díky němu křižují město Karlovy Vary stejně, jako Prahu křižují trasy podzemky. Podstatný rozdíl je však v tom, že po těch místních se musí vydat každý sám - nejlépe pěšky, chvílemi na kole či koloběžce, s kočárkem nebo s holemi na nordic walking. Aby si mohl každý turista či obyvatel Karlových Varů vychutnat prohlídkové okruhy městem s chytrým audioprůvodcem, potřebuje jen chytrý telefon a aplikaci SmartGuide. Ta je zdarma k dispozici jak pro operační systém Android, tak pro iOS. „Umí sama rozpoznat, kde se právě nacházíte, a spustit audio nahrávku s poutavým příběhem o daném místě. Navíc vás bude navigovat k dalším pamětihodnostem v okolí. To umožní výletníkům chodit samostatně bez skupinek, čímž se turisté více rozprostřou v prostoru a předejde se i dalšímu šíření koronaviru,“ vysvětluje výhody průvodce Pavlína Kyselová z Infocentra města Karlovy Vary. Aplikaci SmartGuide lze používat offline.

Tohoto interaktivního průvodce využívá aktuálně přes 400 destinací po celém světě. Spustit ho tedy půjde i na vybraných výletech v Česku i zahraničí. Mobilní telefon bude díky průvodci znát prakticky všechna významná místa, která se v Karlových Varech nachází – lázeňské domy, léčivé prameny i památky v centru a přilehlém okolí. Celkem je to více než 60 bodů zájmu s fotografiemi a zajímavými příběhy. Aby výletník nemusel sám plánovat, odkud kam povedou jeho kroky, jsou všechny zastávky rozmístěny hned do čtyř tematických tras.

„První poznávací okruh Památka zavede návštěvníky na více či méně známá historická místa. Druhá trasa Výlet vás vezme do přírody a na místa se skvělým výhledem. Třetí s názvem Pramen najde cestu ke kolonádám a léčivým pramenům. Čtvrtá trasa Zážitek je zase pro všechny, kteří ocení sportovní a volnočasové aktivity a kulturní program,“ popsala Kyselová. Jelikož je karlovarská lokace v aplikaci nová, připravilo místní infocentrum soutěž, která ji tvůrcům pomůže otestovat a navíc motivuje k výletům také místní. „Věříme, že i ti uvítají inspiraci k procházce po svém městě. A my zase získáme zpětnou vazbu, zda vše funguje, jak má,“ vysvětlila Kyselová.

Cenou v soutěži je víkendový pobyt pro dvě osoby v karlovarském hotelu Imperial. A co musí zájemci udělat, aby měli šanci tento voucher vyhrát? „Stačí si nainstalovat aplikaci SmartGuide, zvolit si jednu z tras a dostat se na vybrané místo. A poté fotograficky zdokumentovat, že jste tam skutečně dorazili pomocí audioprůvodce. Ideální je tedy vyrazit na výlet ve dvou či si s sebou vzít chytrý telefon a fotoaparát – na fotce by měl být vidět zvolený cíl, soutěžící i naše aplikace,“ dodala zaměstnankyně infocentra. Tuto fotografii je poté nutné nahrát na sociální sítě Infocentra města Karlovy Vary přímo pod soutěžní příspěvek a okomentovat, jak se s aplikací cestovalo a jestli vše v pořádku fungovalo.

První soutěž o pobyt v hotelu Imperial končí již tuto sobotu, soutěžní fotografie musí být tedy nahrány během dneška, zítřka či prvního víkendového dne. V druhém kole se bude soutěžit o další pobyt, tentokrát v Grandhotelu Pupp. „Lidé se nás nejprve ptali, proč soutěžit o pobyt v místě, kde žijí a kde to znají. My bychom ale rádi všem ukázali, že naše lázně nejsou jen pro turisty. Že máme na dosah ruky luxus a odpočinek, místo, kde nemusíme ráno vstávat, vařit a plnit povinnosti. Místo, kde se o nás budou starat a hýčkat nás. A že přitom nemusíme jet přes celou republiku,“ zakončila Kyselová.

Zdroj: Mladá fronta DNES
Autor: Tereza Švecová

Available on App Store  Get it on Google Play