Historie továrny na porcelán na Rolavě

V Rybářích, které jsou dnes součástí Karlových Varů, existovala kdysi továrna na porcelán (Carl Knoll), která se samozřejmě snažila prodat maximum svých výrobků. Aby do své tovární prodejny přilákala co nejvíce zájemců a zákazníků, odhodlala se k originálnímu kousku a v roce 1885 vybudovala nedaleko továrny na ostrůvku dnešního koupaliště na Rolavě velmi zvláštní stavbu - japonský porcelánový pavilon.

Stavba připomínala celým svým vzhledem orientální architekturu a propůjčila celému okolí naprosto jedinečný ráz. Japonský porcelánový pavilon byl čtvercového půdorysu se dvěma vystouplými rohy a zdobily jej celkem tři věže. Jejich střechy byly pokryty porcelánovými deskami dekorovanými japonskými vzory, např. různými typy orientálních draků. Na stěnách, zhotovených z nažloutlého neglazovaného porcelánu (parian), se nacházely čtyři malé a osm velkých maleb, které podle japonských tradic zobrazovaly v nadživotní velikosti různé ptactvo s japonskou krajinou v pozadí. Množství maleb a jejich barevná vyváženost jistě vyvolávaly v návštěvníkovi velmi příjemné a uklidňující pocity. Estetický účinek zdůrazňovaly tři různé druhy použitého materiálu - fajánse, parianu a tvrdého porcelánu. Vnitřní prostor pavilonu sloužil jako kavárna a místo odpočinku po náročných nákupech v tovární prodejně.

Stavba byla umístěna v malebném prostředí rybníka s lekníny, labutěmi a kachnami, i lodičku si člověk mohl půjčit a dokonce na rybníku rybařit. Také širší okolí japonského pavilonu bylo upraveno, aby i zdáli vytvářelo dojem zahradního koutu kdesi v Japonsku. Ostrůvek byl s pevninou spojen můstkem dlouhým 42 metrů. K japonskému pavilonu existovalo velmi příjemné autobusové spojení, které sem zájemce o porcelán dopravilo během několika minut za pouhých 30 krejcarů. Vyjíždělo se od Skalního pramene. Jen kousek od Karlových Varů tak vznikl nádherný a idylický kousek Japonska, do nějž jistě zavítal nejeden lázeňský host.

Bohužel tento malý ráj na zemi odneslo naše zuřivé 20. Století. Od roku 1938 totiž nebyl udržován a ve válečných letech trpěl nezájmem, shnilá dřevěná konstrukce, odkud si mnoho lidí odneslo výbavu - třeba i na svoje zahrádky, byla stržena 1953.

Text: Milan Augustin

Zdroj: Facebook