Farmářské trhy obohacují jídelníček

Městské farmářské trhy jsou v Karlových Varech mezi lidmi oblíbené už řadu let. Také poslední rok 2017 ukázal, že si příjemná alternativa k nákupu v obchodních řetězcích stále drží sympatie kupujících.

Karlovarský region rozhodně není symbolem úrodné české krajiny, většina kraje je hornatá a na dalším rozsáhlém území probíhá těžba nerostného bohatství, proto hlavním motivem pro návštěvu farmářských trhů je sezónní ovoce a zelenina.

Organizátorům se podařilo navázat dlouhodobou spolupráci s pěstiteli přímo ze sousedního kraje ze zahrady Čech - Litoměřic. Ti vozí na trh kořenovou zeleninu a ovoce od dubna až do konce listopadu. V letošním roce zaznamenali velkou poptávku na objednávky brambor, česneku a jablek, ale i na uskladnění a kvitovali navýšení počtu trhů jak nakupující, tak i prodávající. Čerstvá sezónní zelenina tak mohla obohatit jídelníček karlovarských občanů častěji. Návštěvníci farmářských trhů se učí pěstovat si bylinky i na svých oknech, balkonech a zahrádkách. Nejčastěji se prodávala bazalka, majoránka, libeček, sazenice okurek a rajčat. Trhovci i návštěvníci od pěstitelů dostávají i rady kam co správně vsadit. Trh je tak příjemně oživen příjemnou komunikací a vůní. Nejoblíbenější prodávanou bylinou byla levandule a rakytník. Cesta ke zdravému životnímu stylu je opravdu dlouhá a tak stále přetrvávající velkou oblibu na farmářském trhu mají řezníci. Tenhle trend ovšem neplatí jen pro nás v Karlových Varech, ale pasuje na celou republiku.

Chov dobytka byl vždycky našemu regionu bližší než pěstování zeleniny. Časem ověřené masové receptury, například uzené maso přímo z komína, jitrnice, klobásky, tlačenka nebo sádlo se škvarkama chutnají pořád stejně dobře. Návštěvníci pak prochází okolo stánků s uzeninami a chuťové pohárky jim rázem zavelí, pevná vůle o zdravém stravování je ta tam.

Totéž platí i pro jedinečné karlovarské knedlíky. Kořeny jsou kořeny. Inspirovat se odjinud lehkou, vyváženou a zdravou gastronomií můžeme ve Středozemí. Organizátoři se zaměřili na tu italskou, která je nám blízká. „Italská kuchyně není jen pizza a špagety. Ochutnej,“ opakoval lámanou čestinou Ital, který pětkrát přijal pozvání na Městské farmářské trhy. Zde nabízel lahodné sýry, olivy, rajčata, fantastickou šunku, olivový olej a další speciality italské kuchyně. Organizátoři postřehli, že ve frontách byli většinou mladí lidé, kteří toho už ví o zdravé stravě podstatně více.

Dalším zahraničním hostem farmářských trhů byl prodejce z Bulharska. Bulharská gastronomie nás tolik neoslovuje a tak chvíli trvalo než si našel svou klientelu, ale během tří trhů měl u svého stánku fronty jako všichni ostatní. Trendem bulharských specialit byly živé jogurty a pak produkty z aronie. Aronie, neboli černý jeřáb, totiž obsahuje řadu vitamínů, E prospívá pokožce, C, B1, B2 zas podporují trávení. Důležitý je v aronii také jód, draslík, železo či hořčík, který chrání cévy a zlepšuje krevní oběh. Aronie je vhodná pro lidi, kteří pracují intenzivně na počítači, regeneruje totiž oči. Zkrátka je to takový poklad z naší přírody. Bobule aronie obsahují několikanásobně vyšší množství aktivních přírodních látek než třeba borůvky, však se prý také říká „před borůvkou smekni, před aronií klekni“".

Na autenticitě farmářských trhů se samozřejmě podíleli medaři, pekaři, cukráři, kořenáři, bylinkáři, zahradníci s květinami, chovatelé drůbeže nebo prodejci ryb a další. Je dobře, že tato pravidelně se konající oblíbená akce dostává nadále velkou podporu od magistrátu města i na rok 2018.

Organizátoři z městské organizace KV CITY CENTRUM se těší na Vaši návštěvu a slibují, že udělají maximum pro spokojenost prodejců i návštěvníků. Farmářské trhy najdete vždy na již tradičním a osvědčeném místě před budovou Tržnice.

Podporu od státu dostali farmáři jen na rok 2017. Do jaké míry se připravovaná EET dotkne farmářů v roce 2018 se teprve uvidí. Zvyšuje se byrokratická zátěž pro naše prvovýrobce. Problémy jsou ovšem od toho, aby se řešily a proto naše farmářské trhy vstoupí s optimismem do své již 8. sezony. Božena Turoňová, koordinátorka FT 

Zdroj: Karlovarské radniční listy